Dlaczego warto mieć ciemną podłogę?

Ciemne barwy w mieszkaniu mają swoich zwolenników. Są też osoby zdecydowanie im przeciwne. Nawet jednak, jeśli nie maluje się tak ścian i unika się ich na większych płaszczyznach, to ciemna podłoga może się spodobać. Wybranie jej ma szereg zalet. Można się zastanowić, czy nie są one ważniejsze niż te, jakie uzyska się dzięki jasnej podłodze.

Podłogę wykańcza się najczęściej panelami. Są różne ich rodzaje, a wszystkie oferowane są w zróżnicowanej kolorystyce. Spośród ciemnych chętnie wybiera się brązowe panele, obecnie modne są także grafitowe. Drugi popularny sposób wykończenia podłogi to położenie na niej wykładziny dywanowej. Decydując się na ciemne barwy paneli albo wykładzin, zyskuje się wnętrza przytulne i zaciszne. W przytulnych wnętrzach ma się większe poczucie bezpieczeństwa psychicznego i łatwo się w nich odprężyć. Obojętnie, jaki wybierze się kolor, ciemna podłoga daje wrażenie stabilności wnętrza. Jest także uznawana za bardziej elegancką niż jasna. Jeśli zamierza się urządzić jakąś przestrzeń elegancko, to wybierając ją, uzyskać to zamierzenie jest bardzo łatwo. Wystarczy tylko nie zepsuć efektu, jaki już zapewnia podłoga.

Być może ktoś obawia się, że takie barwy uczynią wnętrze smutnym czy zbyt poważnym, jak na jego gust. Jednak nie wszystkie ciemne kolory są smutne i poważne. Przykładem jest wykładzina bordowa, czyli w ciepłym i przyjaznym kolorze. Jest to barwa bardziej stonowana i elegancka niż czerwień, ale tak samo wesoła i energizująca otoczenie. Pasuje do różnych wnętrz. Może więc ciemna podłoga być zarówno w poważniejszym, jak i w bardziej ciepłym i przyjaznym odcieniu. Można mieć przytulne, eleganckie, a zarazem ciepłe i pogodne wnętrza. Bardzo przyjazny klimat do pomieszczeń wprowadzają brązowe panele, ponieważ jest to barwa naturalna i kojarząca się z bezpieczeństwem. Ma ona jednak różne odcienie, można kupić panele nieco zszarzałe, ale też w ciepłym i pogodnym odcieniu.

Ciemne barwy podłogi mogą się więc spodobać i zwolennikom pogodnych wnętrz. W sypialni wykładzina bordowa to dobry wybór także dlatego, że uczyni ją bardziej romantyczną. Jeśli woli się poważniejsze barwy, to można zdecydować się na podłogę grafitową, granatową albo czarną. Chcąc uniknąć wrażenia zbytniej zaciszności wnętrza, czyli i jego pomniejszenia optycznego, trzeba zrezygnować z malowania wszystkich ścian ciemnymi kolorami. Można wtedy też poprzestać jedynie na ciemnej barwie podłogi, a ściany pomalować na jasny kolor.

Przeczytałeś nasz artykuł? Jeśli tak to odwiedź stronę Meble biurowe Warszawa – TnT Office. Dziękujemy również za pomoc w jego zredagowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *