Jakie zadania musi spełniać zarządca nieruchomości mieszkaniowych?

Zadaniem wspólnot mieszkaniowych jest przede wszystkim pilnowanie, aby budynek użytkowany był zgodnie z jego przeznaczeniem oraz kontrolowanie stanu technicznego. Sam budynek musi spełniać wszelkie normy budowlane, nie może stanowić zagrożenia ani dla samych mieszkańców, ani dla środowiska naturalnego dookoła. Jakie obowiązki spoczywają na barkach zarządcy nieruchomości? Oto kilka z najważniejszych zagadnień!

Prawidłowo prowadzona dokumentacja

Jednym z najważniejszych obowiązków zarządcy nieruchomości jest przechowywanie i uzupełnianie dokumentacji obiektu przez cały okres jego istnienia. Istotne jest też prowadzenie specjalnej księgi, w której zapisywane będą wszelkie zmiany, kontrole stanu technicznego oraz remonty przeprowadzone w danym roku kalendarzowym. Obecnie elementem takiej księgi są także świadectwa energetyczne dla budynków – mówi specjalista z firmy Status. Zadaniem zarządcy jest również informowanie mieszkańców o wszelkich zmianach i remontach, które zaplanowane są na dany rok kalendarzowy.

Regularne kontrole i ekspertyzy budynku

Bez względu na to, czy budynek mieszkalny został wybudowany kilka czy kilkadziesiąt lat temu, obowiązkiem zarządcy jest przeprowadzanie regularnych kontroli obiektu – przynajmniej jeden raz w roku. Podczas takich kontroli sprawdzane są przede wszystkim wszelkie instalacje (gazowe, elektryczne). Podczas kontroli sprawdzane są również przewody kominowe, wentylacyjne. Co pięć lat zarządca jest zobowiązany do kontroli estetycznej budynku.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *