Stawiając opór

Wiele miejsc pamięci narodowej w Warszawie związana jest cierpieniem i ogromnym złem jakie zostało wyrządzone mieszkańcom stolicy oraz całemu narodowi polskiemu. Jednak istnieją w Warszawie takie miejsca pamięci narodowej, które upamiętniają bohaterstwo i czynny opór stawiany okupantom.

Franz Kutschera

Najważniejszą zakończoną sukcesem akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru, przeprowadzoną przez Armię Krajową na terenie Generalnego Gubernatorstwa był zamach na Franza Kutscherę. Niemiec był dowódcą SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Zamachu dokonał 1 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich oddział specjalny Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz”.

Represje i upamiętnienie

Po zamachu mieszkańcy bardzo boleśnie odczuli represje ze strony niemieckiego aparatu terroru. Wiele osób aresztowano, a już 2 lutego w pobliżu miejsca akcji Niemcy rozstrzelali 100 więźniów z Pawiaka. Jednak do dziś dnia kilka miejsc pamięci narodowej w Warszawie przypomina o bohaterskim czynie z przed 74 lat np. kamień pamiątkowy z tablicą z brązu odsłonięty W miejscu akcji, przy jezdni Alei Ujazdowskich, 31 lipca 1956r. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *